Wenecja - orientacja w terenie

Ponte dei Bareteri ©Anna Domaradzka

Ponte dei Bareteri ©Anna Domaradzka

Zakamarki, kanały, uliczki i mosty... Spacerujący po Wenecji musi się strasznie natrudzić, aby nie pogubić się w tym labiryncie

Spacery po Wenecji dostarczają ogromnej ilości wrażeń estetycznych. Nigdy nie wiadomo, gdzie was nogi poniosą, a każdy zaułek czy campo może być nowym interesującym odkryciem. Wystarczy mieć wygodne buty i chęć poznania jak największej ilości zabytków.

To co jest zaletą tego miasta, bywa też prawdziwym utrapieniem. Nie bez przyczyny Wenecję nazywa się labiryntem.

💎 Jeśli się zgubicie, nigdy nie wpadajcie w panikę. Na ważniejszych skrzyżowaniach, nad Waszymi głowami dostrzeżecie żółte lub białe tabliczki ze strzałkami, wskazujące drogę do placu San Marco, mostu Rialto czy Stazione. Czasami można trafić na strzałkę, informującą, że do San Marco jest zarówno w prawo, jak i w lewo… Oznacza to tylko tyle, że budynek znajduje się na środku i tylko od Was zależy, czy ominiecie go z prawej czy z lewej strony. Jeśli to jest dla Was logiczne, możecie bez problemu zamieszkać na terenie Włoch.

B E N V E N U T I !

Tutaj wykluczają się nie tylko oznaczenia drogowe, ale także przepisy prawne.

Jeśli strzałki na budynkach Wam nie wystarczają, głowa do góry! Od czego są Wenecjanie? Zapytani o drogę, poradzą: sempre dritto – cały czas prosto! Słusznie, bo i tak za żadne skarby nie zapamiętalibyście, że za piątym mostem trzeba skręcić w drugą na lewo, a potem trzecią w prawo. Natomiast jeśli dobrze obierzecie kierunek, wąskie uliczki same doprowadzą Was do celu.

💎 Absolutnie nie ufajcie nawigacji w telefonie! Moją koleżankę telefon przez godzinę prowadził w kółko, podczas gdy do celu miała tylko 5 minut na piechotę. Gdyby podniosła głowę znad ekranu, byłaby na miejscu prawie godzinę wcześniej. Dlaczego tak się dzieje? W Wenecji jest dużo przejść pod budynkami, które noszą nazwę sottoportego. Telefony gubią tam zasięg i dosłownie głupieją. Lepiej używać klasycznego planu miasta, nawet i tego w telefonie.

Aby zobaczyć wiele ciekawych miejsc, wcale nie trzeba liczyć na transport miejski. Z vaporetto niestety trzeba skorzystać, chcąc popłynąć na jedną z wysp, które w żaden sposób nie są połączone z miastem mostami. Warto też pamiętać, że naturalne położenie na wodzie sprawia, że Wenecja ma ogromną ilość barier architektonicznych. 417 mostów zdecydowanie utrudnia swobodne przemieszczanie się po mieście wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim, a ich pokonanie jest praktycznie niemożliwe dla elektrycznego wózka inwalidzkiego.

💎 Więcej o transporcie miejskim ACTV można przeczytać tutaj: Wenecka komunikacja miejska ACTV

Zapomnijcie też o jeżdżeniu po Wenecji rowerem, skuterem czy hulajnogą – grożą za to wysokie kary. Zabronione jest nawet prowadzenie roweru przy nodze. W każdym z tych przypadków mandat wynosi 100 euro.

Previous
Previous

Punkty widokowe w Wenecji

Next
Next

Czy w Wenecji, coś w ogóle może pójść nie tak ?