Punkty widokowe w Wenecji

Widok z tarasu w Fondaco dei Tedeschi © Anna Domaradzka

Widok z tarasu w Fondaco dei Tedeschi © Anna Domaradzka

Im wyżej, tym lepiej! Choć nie zawsze...

🔆 Zaskakujące propozycje podziwiania Wenecji z góry:

Kto odwiedza Wenecję po raz pierwszy i chciałby spojrzeć na miasto z góry, może skorzystać z kilku propozycji.

Do klasyków należy zaliczyć Dzwonnicę Św. Marka (Campanile di San Marco) i Dzwonnicę Św. Jerzego (Campanile di San Giorgio Maggiore). Całe szczęście, w ostatnich latach pojawiło się więcej nowych propozycji, takich jak taras widokowy w Fondaco dei Tedeschi czy bar na dachu hotelu Hilton.

Poniżej znajdziecie wszystkie znane mi punkty widokowe, oczywiście z wyłączeniem najbardziej cennych prywatnych tarasów moich znajomych.

🔹 Dzwonnica Św. Marka (Campanile di San Marco)

💎 Można się na nią dostać tylko i wyłącznie windą, która wjeżdża na wysokość ok. 63 m. Sama dzwonnica liczy sobie 98 m i jest najwyższą budowlą w mieście. Roztacza się z niej najbardziej zapierający dech w piersiach widok na Wenecję. Bazylika wydaje się krabem, a majestat dzwonnicy przypomina o świetności tego miasta przed wiekami. Jedyny mankament to kolejki do wejścia w sezonie. Bilet kosztuje 10 euro.

🔹 Dzwonnica Św. Jerzego (Campanile di San Giorgio Maggiore)

💎 To także rewelacyjny pomysł - jedyny jego minus jest taki, że dzwonnica nie jest połączona z Wenecją żadnym mostem i trzeba do niej dopłynąć vaporetto nr 2 płynącym z San Zaccaria na wyspę Giudecca

Z niej rozciąga się równie wspaniały widok przede wszystkim na cały Canale della Giudecca, Plac Św. Marka, Lido di Venezia, lagunę i morze. Jest to propozycja dla osób, które cenią sobie spokój i nie lubią tłumów. Wjazd windą kosztuje 6 euro (bilet ulgowy – 4 euro).

🔹 Scala Contarini del Bovolo

💎 To najpiękniejsza renesansowa zewnętrzna klatka schodowa wybudowana w roku 1499. Widać stąd całą dzielnicę Św. Marka. Jest mi szczególnie bliska, bo od zawsze była dla mnie natchnieniem twórczym i inspiracją. Ma tylko 26 metrów wysokości i średnicę 4,70 m, jednak nie ma tu żadnej windy, a żeby dostać się na górę trzeba pokonać 80 schodów. Bilet wstępu z możliwością zwiedzenia małego muzeum kosztuje 7 euro (bilet ulgowy – 6 euro).

🔹 Taras widokowy w Fondaco dei Tedeschi

Fondaco dei Tedeschi to ogromny jak na Wenecję, ekskluzywny dom handlowy, z przepięknym drewnianym tarasem na dachu, położony przy samym moście Rialto. Budynek jest z roku 1500. Widać z niego Canal Grande i całą Wenecję, a przy odrobinie szczęścia także Dolomity i wzgórza Euganejskie koło Padwy. To prawdziwa perełka, a na dodatek całkowicie za darmo! Już sam fakt, że na taras można wejść gratis, powinien plasować go na pierwszym miejscu tej listy. Żeby jednak nie było zbyt pięknie - kiedy jest więcej turystów, 💎 wstęp trzeba sobie rezerwować, najlepiej w sezonie kilkanaście dni wcześniej. Rezerwacji można dokonać tutaj :

Rezerwacja tarasu w Fondaco dei Tedeschi

Na taras wjeżdża się ruchomymi czerwonymi schodami i można na nim przebywać maksymalnie 15 minut. Niestety - kiedy pada deszcz, nawet najdrobniejszy, taras jest całkowicie zamknięty dla zwiedzających.

🔹 Taras w hotelu Danieli

💎 Jest to najdroższa opcja - tylko dla tych, którzy uważają, że żyje się raz i chcą zjeść posiłek z pięknym widokiem z góry na Wenecję. Dopowiem tylko jedno - hotel Danieli liczy sobie 5 gwiazdek i nie jest na każdą kieszeń. Gościł w swoich wnętrzach królewskie głowy i najznakomitsze postacie.

🔹 Hotel Hilton i hotel Splendid

Aperitif na ostatnim piętrze hotelu Hilton jest zdecydowanie tańszą propozycją. Do hotelu najlepiej dopłynąć vaporetto, bowiem znajduje się on na wyspie Giudecca, w byłym młynie Stucky.

💎 Zdecydowanie bliżej z centrum Wenecji jest do hotelu Splendid, który mieści się pomiędzy San Marco a Rialto. Widok z jego tarasu przypomina ten ze Scala Contarini del Bovolo.

🔹 Mosty nad Canal Grande

Z czterech mostów nad Canal Grande także roztacza się ciekawy widok i to całkiem za darmo. Zacznę od najważniejszego i najstarszego, czyli od Mostu Rialto, z którego można zrobić fantastyczne zdjęcia. Na drugim miejscu jest Most Akademii (Ponte dell’Accademia), z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na kościół Santa Maria della Salute. Na trzecim miejscu umieściłabym Ponte degli Scalzi, znajdujący się tuż koło dworca kolejowego Santa Lucia, z ciekawym widokiem na barokowy kościół Karmelitów Bosych (Scalzi).

Ostatnim, czwartym i zarazem najnowszym mostem nad Wielkim Kanałem jest most zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava - Most Konstytucji (Ponte della Constituzione), który w żargonie weneckim został ochrzczony mostem poległych, ze względu na bardzo niebezpieczne szklane schody. 💎 Rada: jeśli będziecie musieli przez niego przechodzić, idźcie tylko środkiem, gdzie jest trochę zwykłych betonowych lub kamiennych płytek

🔹 Pierwsze piętro Bazyliki Św. Marka

💎 Ten znakomity punkt widokowy przyszedł mi do głowy na koniec, ale uważam, że to obowiązkowe miejsce dla wszystkich miłośników Wenecji. Roztacza się z niego magiczny widok na Plac i Placyk Św. Marka. Jedynym minusem są strome wysokie schody z XIII w, które mogą sprawić problem osobom starszym. Wstęp kosztuje 7 euro do Museo di San Marco plus 3 euro, za wejście do Bazyliki Św. Marka.

Previous
Previous

Rejs gondolą – fakty i mity. Nowe ceny gondoli w 2024r. Czy warto płynąć gondolą?

Next
Next

Wenecja - orientacja w terenie